Menu Close

Projektas „Augalų sveikata“

 (2020 m. rugsėjo mėn. – 2021 m. sausio mėn.)

Apie projektą

Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja 2020-uosius paskelbė Tarptautiniais augalų sveikatos metais (IYPH). Metai – tai galimybė kartą per gyvenimą stiprinti supratimą apie tai, kaip augalų sveikatos apsauga gali padėti panaikinti alkį, sumažinti skurdą, apsaugoti aplinką ir paskatinti ekonomikos plėtrą.

AUGALŲ APSAUGA, GYVENIMO APSAUGA

Augalai yra oro, kuriuo kvėpuojame, ir daugumos valgomo maisto šaltinis, tačiau dažnai negalvojame apie jų sveiką išsaugojimą. Tai gali duoti pražūtingų rezultatų. FAO vertinimu, dėl augalų kenkėjų ir ligų kasmet prarandama iki 40% maistinių augalų. Tai palieka milijonus žmonių nepakankamai maisto, kad galėtų valgyti, ir labai pakenkia žemės ūkiui – pagrindiniam neturtingų kaimo bendruomenių pajamų šaltiniui.

Augalų sveikatai kyla vis didesnė grėsmė. Klimato pokyčiai ir žmogaus veikla pakeitė ekosistemas, sumažino biologinę įvairovę ir sukūrė naujas nišas, kuriose galėtų klestėti kenkėjai. Tuo pačiu metu per pastarąjį dešimtmetį tarptautinių kelionių ir prekybos apimtys patrigubėjo ir gali greitai išplisti kenkėjus ir ligas visame pasaulyje, padarydami didelę žalą vietiniams augalams ir aplinkai.

Augalai yra visos gyvybės Žemėje pagrindas. Jie teikia maistą, deguonį ir pastogę, kuri palaiko gyvus žmones, gyvūnus ir visas mūsų pasaulio gyvybės formas. Tačiau jų sveikatai dažnai kelia grėsmę augalų kenkėjai ir ligos, kurios keliauja į naujas vietas, daugiausia dėl klimato pokyčių, tarptautinės prekybos ir kelionių.

Šiais metais tarptautinių augalų sveikatos 2020 metų proga 5–13 metų vaikai visame pasaulyje  kūrybiškai stengsis parodyti, ką jiems reiškia augalų sveikatos apsauga!

Šiandienos vaikai yra rytojaus piliečiai, o mūsų, kaip tėvų, globėjų ar auklėtojų, veiksmai padės jiems tapti atsakingais piliečiais. Mes turime šviesti savo ateities kartas apie tai, kaip svarbu išlaikyti augalus sveikus ir apsaugoti savo gamtos išteklius nuo kenkėjų ir ligų.

Augalų apsauga nuo kenkėjų ir ligų yra daug ekonomiškesnė, nei sprendžiant augalų sveikatos ekstremalių situacijų atvejus. Augalų kenkėjų ir ligų dažnai neįmanoma išnaikinti, kai jie įsitvirtina, o jų valdymas užima daug laiko ir brangu. Prevencija yra labai svarbi, kad būtų išvengta pražūtingo kenkėjų ir ligų poveikio žemės ūkiui, pragyvenimo šaltiniams ir aprūpinimo maistu saugumui, ir daugeliui iš mūsų tenka tam tikras vaidmuo.

Šiame projekte dalyvauja mūsų mokyklos 2c klasės mokiniai.

http://www.fao.org/3/ca9327en/CA9327EN.pdf

 

Skip to content