Tolerancijos ugdymo centras (TUC)

TUC tikslai

• Ugdyti ir puoselėti žmogaus teisių kultūrą.
• Suteikti mokiniams žinių apie totalitarinius režimus, įamžinti nacių ir sovietinio okupacinių
režimų aukų atminimą.
• Ugdyti mokinių tarpusavio toleranciją ir gebėjimą ją taikyti juos supančioje aplinkoje.
• Ugdyti tarpkultūrinę kompetenciją.

TUC VEIKLOS PLANAS

SAUSIO 27-ĄJĄ MINĖJOME TARPTAUTINĘ HOLOKAUSTO AUKŲ ATMINIMO DIENĄ

2024 sausis

Atminimo akcijos #WeRemember/ #MesPrisimename

Sausio 26 d. Audiovizualinių menų centre paminėjome  Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena minima sausio 27-ąją, nes 1945 metų sausio 27 d. buvo išlaisvinta Aušvico koncentracijos stovykla, dar vadinta mirties stovykla.

Alytaus ugdymo įstaigų Tolerancijos ugdymo centrai, veikiantys Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago, Alytaus Putinų, Alytaus Jotvingių gimnazijose, Alytaus Piliakalnio progimnazijoje, Alytaus „Sakalėlio“ pradinėje mokykloje ir Alytaus „Drevinuko“ mokykloje-darželyje parengė tradicinę meninę programą. Šį kartą žiūrovai išvydo inscenizaciją „Batistinis Kasriliškėse“, kuria norėta parodyti bent mažytę dalelę iš ikikarinio žydų gyvenimo Lietuvoje. Parengti programą padėjo režisierius Arvydas Kinderis. Muzikinį intarpą (dainą ,,Bulvės“) su mūsų mokyklos dainorėliais paruošė muzikos mokytoja ekspertė Reda Vokietaitienė.
Renginio tikslas – prisiminti vieną baisiausių istorijos periodų-  Holokaustą, vykusį Europoje ir Lietuvoje, kurio metu nužudyta 6 mln. žydų.

TUC koordinatorė Vilma Žilionienė

NUO BEIGELIO IKI CHALOS

Prasidėjus vasaros edukacijų sezonui  3c klasės mokiniai tęsė pažintį su žydų kultūra ir  svečiavosi Vilniuje, ,,Beigelių krautuvėlėje”. Mokiniai kartu su nuostabiąja šeimininke Riva Portnaja pynė ir kepė chalas, iš beigelių gaminosi beigelių picas. Skambėjo jidiš – Faina Kukliansky vaikams pristatė nepaprasto dizaino knygelę MAME LOŠN, pasakojo apie žydų tradicijas, sudėtingą istoriją Lietuvoje ir kvietė dažniau apsilankyti žydų bendruomenės centre. Prisiragavę  tradicinių žydų patiekalų, mokiniai ir namuose, kartu su tėveliais kepė chalas ir beigelius.

Atminties kelias 2019 Vilnius

Atminties kelio vaizdo įrašas

2020-02-04

Alytaus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos tolerancijos centras šią savaitę priėmė savo erdvėse keliaujančią litvako Simono Karczmaro parodą „Paminklas Dieveniškėms“. Parodos atidaryme mokyklos bendruomenė žiūrėjo animacinį filmą, kuriame atgijo šio dailininko paveikslai, meninę kompoziciją „Pasivaikščiojimai Alite gatvelėmis“, dainavo jidiš kalba, vaišinosi patiekalais: chala, beigeliais.

2020-01-27
Sausio 27-ąją, Tarptautinę Holokausto aukų minėjimo dieną, „Sakalėlio“ 2a, 3b ir 4c klasių mokinukai dalyvavo Ariogaloje, nacionalinėje meninėje konferencijoje „Gatvėje liko tyla…“ .

2020-01-27

2️c ir 4️c klasių mokiniai su TUC koordinatore Vilma Žilioniene bei mokyklos direktore Virginija Vitunskaite lankėsi žydų žudynių ir užkasimo vietoje Vidzgirio miške. Čia pagerbė Holokausto aukų atminimą – uždegė žvakutę ir pagal žydų tradicijas padėjo atminties akmenukus, kuriuos nuvežti perdavė 1️c klasės mokiniai.

Ne visos dienos yra linksmos. Šiandien, rugsėjo 23 d., prie įstaigų iškeltos vėliavos su gedulo ženklu, nes minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Dar prieš pamokas mokyklos kieme vaikai išvydo meninę kompoziciją ,,Negęstanti žvaigždė”, bendruomenės nariai tylos minute pagerbė žuvusius Lietuvos žydus. Mokiniai dekoravo lauko akmenėlius, ant jų užrašė Alytuje gyvenusių ir nužudytų žydų vardus. 3c klasės mokiniai Jotautas, Paulina, Smiltė J., Smiltė M., lydimi mokytojos Vilmos, nuvežė tuos akmenėlius į Alytaus žydų žudynių vietą Vidzgirio miške ir dalyvavo iniciatyvoje ,,Atminties kelias”.
TUC koordinatorė Vilma Žilionienė