Menu Close

Alytaus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos 4c klasės mokiniai Europos jaunimo mokslo projekto „Plastic pirates“ dalyviai

Alytaus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos 4c klasės mokiniai 2022 m. spalio–lapkričio mėn. dalyvauja Europos jaunimo mokslo projekte „Plastic pirates“, kurio metu turi atlikti paskirtas užduotis: pasiskirsčius komandomis rinkti plastiko mėginius iš upių bei upelių, atlikti tyrinėjimus ir skaičiavimus, surinkti duomenis, juos dokumentuoti ir nusiųsti mokslininkams į Vokietiją, Portugaliją ir Slovėniją.

Mes –Viktorija ir Auksė, šio projekto dalyvės, norime jums papasakoti, kaip mums sekėsi. Gyvename Alytuje, kuris vadinamas žaliu miestu, daugelio miškų ir vandens telkinių apsuptyje. Visada manėme, kad mūsų mieste yra švari aplinka. Pradžioje manėme, kad nerasime „šiukšlių“ tyrimams ir galėsime tuo pasididžiuoti mokslininkams iš užsienio. Tyrinėjimams pasirinkome Nemuną, ties Baltosios Rožės ir A. Juozapavičiaus tiltais bei šalia Alytaus piliakalnio esantį Alytupio upelį, kadangi šiose vietose vyksta nemažai įvairių miesto renginių, yra gyvenamieji namai, dviračių takai, žvejai mėgsta žvejoti, įrengtos vietos poilsiautojams. Pasižymėjome šių vietų koordinačių duomenis. Mūsų komandos turėjo atlikti tris projekto užduotis. Pirmajai užduočiai atlikti pasirinkome Nemuno upės pakrantę kur įteka Alytupio upelis ir pagal projekto instrukcijas atlikome matavimus, ant žemės brėžėme transektas, kuriose, kas 20 m, trijose zonose (paupys, šlaitas, slėnis) turėjome surinkti visas šiukšles, jas išrūšiuoti, suskaičiuoti, viską dokumentuoti, stebėti pakrantės augalus ir gyvūnus. Atėjus į vietą, atrodė, kad nieko nerasime, bet aptikome 227 vienetus įvairių šiukšlių, iš jų – 122 vienetus plastiko atliekų. Didžiausios šiukšlės kokias radome, buvo 2 automobilio padangos. Apskaičiavome, kad tiriamos zonos 1m² radome 32,42 vnt. įvairių šiukšlių. Antrajai užduočiai pasirinkome kitą Nemuno pakrantę šalia Baltosios rožės tilto. Vėl išsimatavome teritoriją tyrinėjimams, vėl ieškojome ir rinkome šiukšles, kurias po to išrūšiavome ir sudėjome ant baltos medžiagos patiesalo. Šioje vietoje radome 66 vienetus šiukšlių, iš kurių 23 buvo plastiko atliekos, iš viso 7,75 kg šiukšlių. Visi klasės draugai stebėjosi, kaip žmonės gali palikti tiek šiukšlių prie upės, juk visai netoliese yra pastatyti konteineriai joms išmesti. Šioje tiriamojoje zonoje didžiausios šiukšlės buvo 2 striukės. Trečios užduoties atlikti keliavome į prieplauką, šalia A. Juozapavičiaus tilto. Šioje vietoje viena komanda 30 min. stebėjo tekantį upės vandenį ir fiksavo plaukiančias šiukšles. Per šį laiką užfiksuotas 1 plastikinis maišelis. Kita komanda į Nemuno vandenį įleido mokslininkų atsiųstą specialų tinklelį, kuris vandenyje plūduriavo 1 valandą. Trečia komanda išsimatavo pakrantės ilgį, kurios teritorijoje buvo įleistas minėtas tinklelis, ir, su į vandenį įmesto pagaliuko pagalba, apskaičiavo upės tėkmės greitį. Atlikę šias užduotis, tinklelį su šiukšlėmis parsinešėme į mokyklą. Jį išdžiovinus, mikroskopu tyrinėjome ar „pagavome“ mikroplastikų. Šiame projekte sužinojome, kad makroplastikas – tai bet kokios plastikinės dalys, didesnės nei 5 mm. Pavyzdžiui, žvejybos tinklai, vandens butelių kamšteliai, žiebtuvėliai, šlepetės. Mikroplastikas – tai mažesnės nei 5mm dalelės, kurios susidaro dėl aplinkos poveikio makroplastikui skylant į vis mažesnes dalis. Pagal dydį mikroplastikas skirstomas į tokias papildomas klases: didesnis mikroplastikas (5–1 mm), smulkesnis mikroplastikas (1mm–1 μm) ir nanoplastikas (mažesnės nei 1 μm dalelės). Ištyrinėjus savo tinklelį, aptikome didesnes nei 1 mm dydžio mikroplastiko daleles. Tinklelį, surinktus duomenis, foto nuotraukas išsiuntėme mokslininkams, kurie toliau stebės ir įvertins Nemuno upės būklę.

Mums šio projekto veiklos labai patiko, buvo įdomu įsitraukti į mokslinius tyrimus, mokytis praktinių matematikos, gamtos pažinimo įgūdžių, ugdyti savyje aplinkosauginį sąmoningumą ir mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Džiaugiamės, kad mūsų mokytoja Lijana Gudaitienė visada suranda įdomių ir įtraukiančių veiklų, kuriose noriai dalyvaujame. Šiandien daug kalbama apie klimato kaitą, kaip reikia saugoti mūsų planetą, jos gamtą, orą, vandenį. Taigi, susimąstykime, kai parduotuvėje norime paimti dar vieną plastikinį maišelį prekei

įsidėti, ar nereikėtų jo atsisakyti?.. Pradėkime gyventi tvariau, kad galėtume išsaugoti savo gimtąjį kraštą kitoms kartoms.

Alytaus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos 4c klasės mokinės Auksė Čikotaitė ir Viktorija Jomantaitė

Skip to content