Menu Close

Dzūkijos regiono kultūrinio paveldo puoselėjimas šiaurės šalių (Estija, Islandija) kontekste

Alytaus „Sakalėlio“ pradinėje mokykloje įgyvendinamas Tarptautinis Nordplus Junior projektas, kurio idėja – palyginti Narva Paju (Estija), Salaskóli (Islandija), Alytaus „Sakalėlio” pradinės (Lietuva), Suuremõisa (Estija) mokyklų poreikius kultūros vystymo, puoselėjimo, ugdymo procese; taip pat patobulinti mokytojų įgūdžius, atrandant naujus metodus, perteikiant žinias apie tautinę kultūrą, ją puoselėjant, pasikeisti mintimis ir idėjomis apie tautinio paveldo išsaugojimo galimybes ir iššūkius; sudominti mokinius kultūriniu palikimu, skatinti jį puoselėti, tobulinti mokinių kultūrinę kompetenciją, plėsti suvokimą apie savo šalies kultūros šaknis, tam, kad įgytas suvokimas pasitarnautų bendram mokinių išprusimui ir jų gyvenimui.

2019 m. spalio 6-11 d. Alytaus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos delegacija (vyresnioji pradinių klasių mokytoja Gitana Urbelionienė, pradinių klasių mokytoja metodininkė Irena Matulevičiūtė, muzikos mokytoja metodininkė Reda Vokietaitienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Renata Mockevičienė, direktorė Virginija Vitunskaitė) ir projekto partnerinių mokyklų delegacijos lankėsi  Narva Paju mokykloje (Estija), Narvos miesto savivaldybės Švietimo skyriuje, tyrinėjo kultūrinį paveldą Narvos pilyje, Tartu universiteto Narvos koledže domėjosi Estijos švietimo sistema, pedagogų rengimo principais ir tvarka, dalyvavo apžvalginėje ekskursijoje apie Narvos miesto senamiestį, vyko į Joesuu regioną, kur susipažino ir patys gamino tradicinius estiškus patiekalus. Intrigavo ir sudomino nauja nėrimo technika su pagaliukais (meistrė Olga Kublitskaja), taip pat NGO Gagarino centre išmokome siuvinėti ant medžio, štampavimo ant audinio technikos.  Istorijos žinias praplėtėme unikaliame muziejuje – Viktorijos bastiono požemiuose.

Stažuotės Narvoje programa buvo intensyvi ir įdomi ypač praktinėmis veiklomis, pavyzdžiui, lipdymu iš marcipano, siuvinėjimo ant medžio plokštelių, veltinio kompozicijos kūrimo, štampavimo ant audinio, kulinarinio paveldo edukacijomis, gerosios patirties sklaida, pažintimi su skirtingomis kultūromis ir tautinių vertybių puoselėjimu, siekiu išlaikyti, atkurti, propaguoti senuosius amatus, menus, išlaikyti „gyvą“ istoriją.

Projekto delegacijos dar susitiks Salaskóli (Islandija), Alytaus „Sakalėlio” pradinėje ir Suuremõisa (Estija) mokyklose, kur vyks veiklos, skirtos ne tik pažinti, bet ir tyrinėti. Projekto laukiamas rezultatas – Tradicijų knyga, kurioje kiekviena šalis parengs po skyrių, kuriame eksponuos, reprezentuos 1-2 savo krašto/regiono meno dirbinius, 1 patiekalą, pasidalins pamokų planais. Projekto mokyklų bendruomenės atliks testą apie regiono patiekalus, dirbinius, bus sukurtas internetinis puslapis projekto viešinimui.

Projekto mokyklų delegacijos dalyviai džiaugiasi aktualiomis projekto veiklomis, edukacijomis ir galimybėmis skleisti patirtį savo mokyklų bendruomenėse, įtraukti kuo daugiau mokinių ir mokytojų į naujų žinių, gebėjimų perteikimą atskleidžiant Estijos, Lietuvos (Dzūkijos regiono), Islandijos kultūrinio paveldo, amatų, etninės kultūros ypatumus ir puoselėjimą.

Alytaus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos direktorė Virginija Vitunskaitė

Skip to content